Kuidas valida õiget köögivalamut
Köök on iga kodu süda ja köögivalamu on selle oluline osa. Nõude pesemisest ja toidu valmistamisest kutsika pesemiseni - köögivalamu üks enim kasutatavaid asju sinu kodus. Kuigi on väga oluline valida valamu, mis sobib kokku sinu sisustusega, on ka oluline, et see vastaks sinu vajadustele.
Turul on aga saadaval paljude erinevate stiilide, funktsioonide ja tüüpidega valamuid, seega ei pruugi õige köögivalamu leidmine olla lihtne. Kui otsid parimat köögivalamut ja ei tea, kust alustada, siis tuleme sulle appi. Koostasime selle juhendi, et aidata sul leida soovitud stiili ja funktsioonidega köögivalamut.
Tutvu erinevate köögivalamu tüüpidega
Köögivalamutel on mõned tüübid, mille seast valida. Erinevaid tüüpe liigitatakse põhimõtteliselt paigaldusmeetodi alusel. Näiteks ei viita tasapinna alla paigaldatav valamu üksnes valamu tüübile, vaid ka selle paigaldamise viisile. Lisaks sellele määrab sinu köögi töötasapind sinu valitud valamu tüübi. Siin on erinevad köögivalamud, mis on turul saadaval.
Tasapinna alla paigaldatav valamu
Tasapinna alla paigaldatav valamu on ilmselt kõige levinum köögivalamu tüüp ning see paigaldatakse töötasapinna alla liimi ja klambritega. Selle valamu kinnitamisel on õige paigaldusviis ülioluline, sest kogu valamu raskus on töötasapinna all. Lisaks ei ole need valamud vajamineva toe tõttu hea valik plaaditud või laminaadist töötasapindadele, millel pole tahkete materjalide tugevust. Pea ka meeles, et tasapinna alla paigaldatavatel valamutel pole kraani serva. Samuti pead paigaldama kraanid ja muud tarvikud lauaplaadile või seinale.
Süvistatud valamu
Süvistatud valamuid on kõige lihtsam paigaldada ja need toimivad enamiku tasapinna materjalidega. Sul on vaja ainult hermeetikut ja õiget suurusega väljalõiget. Neil valamutel on servad, mis käivad tasapinna peale, toetades valamu raskust. Kraanikausi servi saab ka tõsta paari millimeetri või tolli võrra, sõltuvalt valamu konstruktsioonist ja materjalist. Mustus ja vesi võivad tasapinna ja serva vahele lõksu jääda, mis on mõnede inimeste silmis puudus. Nõuetekohase paigaldamise ja puhastamise korral on vähem tõenäoline, et sul tekib probleeme.
Talumaja valamu
Talumaja valamud on traditsioonilised stiilis valamud, mis paigaldatakse alumise köögikapi peale, mitte töötasapinna peale või sisse. Esiserv on nähtav ja tasapind ulatub üle valamu külgede ja tagakülje. Need valamud toimivad enamiku tasapindadega eeldusel, et aluskapp on kohandatud vastavalt valamu sügavusele. Kuna valamu on kapi peal, toetatakse seda altpoolt. Talumaja valamu paigaldamiseks on soovitatav kutsuda spetsialist. Vanaaegse võluga valamu ees ei ole tasapinnal ruumi. See tagab mugavama kasutajakogemuse, sest sa ei pea kraanikausi kasutamiseks küürutama.
Milline suurus ja seadistus on köögivalamu parim?
Köögivalamuid on erineva kuju ja suurusega, mis sobivad sinu disaini ja individuaalsete eelistustega. Kuigi suur valik võib panna sul pea ringi käima, on oluline, et arvestaksid paari teguriga. Näiteks, kas sul on suured potid ja praepannid? Kas kasutad nõudepesumasinat? Oma vajadustega arvestamine aitab sul valida õige kraanikausi seadistuse ja suuruse.
Ühe valamuga kraanikausid
Nagu nimigi ütleb, ei ole ühe valamuga kraanikauss jagatud väiksemateks sektsioonideks. Ühe valamuga kraanikausid on suurepärane valik inimestele, kellel on köögis piiratud ruum. Neid on erineva kuju ja suurusega, alates väikestest ümmargustest valamutest kuni suurte ristkülikukujuliste variantideni. Kuna kraanikauss ei ole jagatud kaheks või enamaks valamuks, saad seda kasutada suurte esemete, näiteks pannide ja pottide puhastamiseks. Lisaks on need odavamad kui kahe valamuga kraanikausid. Neid saab ka kasutada sekundaarsete või baari valamutena. Ühe valamuga kraanikausid ei võimalda sul aga erinevaid esemeid sorteerida. Need kasutavad ka rohkem vett ja pesuvahendit.
Kahe valamuga kraanikausid
Kahe valamuga kraanikausi mõiste on samuti lihtsalt arusaadav. Need valamud koosnevad kas ühest suurest kraanikausist, mis on jagatud kaheks, või kaheks eraldi valamust, mis on raamitud üheks kraanikausiks. Standardne seadistus on aga üks suur valamu, mille kõrval on väiksem valamu. Samuti leiad variante, millel on kaks sama suurt valamut, või selliseid, mis koosnevad madalast valamust ja sügavamast valamust. Kahe valamuga kraanikausi eelis on selle mitmekülgsus, kuna saad seda kasutada toidu ettevalmistamiseks või nõude kuivatamiseks. Need kasutavad ka vähem vett, sõltuvalt sellest, kuidas sa nõusid pesed. Nende negatiivne külg on, et kahe valamuga kraanikausid maksavad rohkem. Need on ka suuremad ja ei ole ideaalsed kompaktsete köökide jaoks.
Ümmargused valamud
Ümmargused valamud ei ole enam nii populaarsed, kuna on väiksemad. See muudab suurte pannide ja pottide pesemise keeruliseks. Need sobivad aga suurepäraselt inimestele, kes soovivad luua kompaktset retrotunnet.
Nurgavalamud
Need valamud sobivad suurepäraselt väikeste köökide jaoks, kuna mahuvad nurka. Nendega saab kasutada ära nurki ning need loovad modernses köögis funktsionaalse ruumi. Lisaks on enamikul modernsetel nurgavalamutel samad funktsioonid kui multifunktsionaalsetel köögivalamutel. Samuti on neid erinevas materjalides, mis vastavad sinu vajadustele.
Mis materjalist köögivalamut eelistada?
Sinu harjumused ja tavad mõjutavad ka köögivalamu materjali valikut. Näiteks valamud, mis peavad taluma tihedat kasutamist, peaksid olema valmistatud vastupidavatest materjalidest nagu graniitkomposiit või roostevaba teras. Kui kasutad regulaarselt raskeid köögitarbeid, väldi portselaniga kaetud valamuid, kuna need neid on lihtne purustada või kriimustada.
Roostevaba teras
Enamiku jaoks meist on roostevaba teras esimene materjal, mis tuleb köögivalamule mõeldes pähe. See on kõige levinum materjal köögivalamute jaoks – roostevaba teras on klassikaline valik ja nõuab vähe hooldust. Roostevaba terast mõõdetakse mõõdikutes, sageli vahemikus 16 kuni 22. Mida kõrgem on mõõdik, seda paksem see on ja seda parem on kraanikausi kvaliteet. Odavale roostevabast terasest valamule võivad kergesti tekkida mõlgid ja kriimud ning see võib tekitada müra, kui kraanist voolab vett. Paksem roostevaba teras võib maksta rohkem, kuid on tugevam ja vastupidavam.
Graniit
Graniitvalamud lisavad köögile stiili ja elegantsust. Nagu võid oodata, on graniitvalamud üsna rasked ja vajavad seega nõuetekohast paigaldust. Enamik graniidist valamuid paigaldatakse talumaja stiilis, mis tõstab esile nende ilu. Neil on unikaalne tahutud pind, mis näitab kivi töötlemata looduslikku ilu. Neid saab ka keerukalt nikerdada, et lisada köögile isikupära. Kui otsid midagi lihtsamat, vali sile poleeritud pind. Pea aga meeles, et looduslik kivi on poorne, seetõttu nõuab see regulaarset tihendamist, et vältida värvimuutust.
Keraamiline
Keraamiline kraanikauss on suurepärane valik, kui sul on traditsiooniline köök. Neil köögivalamutel on muljetavaldavad omadused, mille hulka kuuluvad kuumakindlus, vähene hooldusvajadus, stiilsus ja vastupidavus. Sarnaselt roostevabast terasest valamutele vajavad keraamilised valamud nõuetekohast hooldust. Seda juhtub küll harva, kuid need võivad puruneda, kui neile midagi rasket peale kukub.
Milline valamu on parem, roostevabast terasest või graniidist?
Arutelu, kas valida roostevabast terasest või graniidist valamu, ei muutu kunagi lihtsamaks. Mõlemad on suurepärased valikud, kuid neil on omad eelised ja puudused. Järgnevalt võrdleme neid kahte materjali erinevates aspektides.
-
Plekikindlus
Graniit on poorne materjal ja seetõttu tekivad plekid kergesti. Samuti võib see servade ümbert või kraani lähedal tumedamaks muutuda, kui seda korralikult ei paigaldata ja puhastata. Roostevabast terasest valamule tekivad plekid väiksema tõenäosusega. See ei tähenda aga, et plekke üldse ei teki. Kui sa ei loputa kraanikaussi pärast kasutamist korralikult, võivad sellele tekkida kareda vee või roosteplekid.
-
Kaal
Graniidist köögivalamud on raskemad kui roostevabast terasest valamud. Sel põhjusel vajavad need tugevamat tasapinda või kappi. Lisaks on paigaldamine keerulisem ja aeganõudvam.
-
Vastupidavus
Graniidist valmistatud köögivalamud on vastupidavad, kuid neile võivad tekkida praod, kui midagi rasket peale kukub. Kuigi roostevaba teras ei pragune ega mõrane, on neil suurem kriimustuste oht. Noad, rasked pannid ja muud riistad võivad kergesti roostevabast köögivalamut kriimustada. Roostevaba teras kaotab oma läike, kui sellele tekib kriimustusi.
-
Hind
Graniidist köögivalamud on kallimad kui roostevabast terasest valamud. Hind võib siiski varieeruda sõltuvalt kaubamärgist, suurusest ja seadistusest.
Üldiselt ei ole ükski valamu materjal parem kui teine. Nii graniit kui ka teras on vastupidavad materjalid, kuid graniit kipub kergesti purunema või pragunema. Roostevaba teras ei pragune, kuid sellele tekivad tõenäoliselt kriimud. Graniit koliseb vähem kui roostevaba teras. See on aga vähem vastupidav kui roostevaba teras ja maksab rohkem.
Roostevaba teras on väga vastupidav, kuid mürarikkam. Kui sulle meeldib roostevaba terase välimus ja see sobib sinu sisekujundusega, peaksid kaaluma roostevabast terasest valamut. Lisaks on roostevabal terasel klassikaline välimus, mis näeb hea välja teiste roostevabast terasest esemetega nagu pliidid või külmikud. Graniit on suurepärane valik inimestele, kes eelistavad tumedat värvi valamuid.
Osta vidaXLi köögivalamuid
Meil on suur valik köögivalamuid erinevate materjalide, suuruste ja seadistustega, mis vastavad sinu vajadustele. Hangime tooteid ainult juhtivatelt tootjatelt, seega leiad kindlasti tooteid, mis vastavad kõrgeimatele standarditele. Sirvi julgelt meie kollektsiooni, et leida oma köögi jaoks ideaalne valamu.