3 peamist põhjust, miks aia valgustust kohe planeerima hakata

Aed · 10. oktoober 2022

Õige aiavalgustus võib kõike muuta. Vähe sellest, et see võimaldab sul suveõhtutel õues aega veeta, muudab see ka sügisel ja talvel aia vähem süngeks. Aeda valgustades saavutad kolm põhieesmärki: lood hubase õhustiku, naudid aia kasutamise mugavust igal ajal ja sa ei pea enam muretsema turvalisuse pärast.

Välisvalgustuse planeerimine peaks algama sinu vajadustele sobivate valgustite valimisest. Oluline on ka nende paigutus. Meil on palju õue ja hoovi valgustusideid, mis aitavad sul seda otsust langetada.

 

Outdoor seating with string lights for ambience

ladecodecairo (Instagram)

 

Modern balcony with string lights and a lantern

ariadnamc84 (Instagram)1. Loo õige õhustik


Pärast päikeseloojangut on sul lõputult võimalusi oma aeda nautida. Kõik, mida vajad, on korralik maja välisvalgustus ja sinu kujutlusvõime. Näiteks kui sulle meeldib väljas einestada, võid kasutada aiavalgustust, mis pakub piisavalt valgust mugavaks einestamiseks, rõhutades samal ajal sinu aiamööblikomplekti. Üks võimalus on kasutada laual olevaid keskseid detaile nagu laternaid, küünlaid ja muid armsaid valgustarvikuid või riputada valgustid söögilaua kohale, et tõsta seda esile.


2. Muuda see praktiliseks


Aedade valgustus on sama oluline kui siseruumide valgustus. Lisaks sellele, et saad õhustiku ise valida, aitavad õiged aiavalgustid sul oma tagaaeda maksimaalselt ära kasutada. Loo õige rajavalgustus, kui tuled koju öösel või et saaksid jätkata raamatu lugemist isegi pärast päikseloojangut. Lisaks võid kasutada aiavalgustust, et juhtida tähelepanu oma lemmikutele maja- või õueosadele, sealhulgas verandale, dekoratsioonidele või isegi tiigile.


3. Taga oma turvalisus


Esi- ja tagahoovis peab olema hea nähtavus mitmel põhjusel. Saad kaitsta oma kodu sissemurdmiste eest ning näha pimedas, kuhu sa lähed. Kui elad piirkonnas, kus leidub metsloomi, vähendab aia valgustus ka võimalust, et karvased kutsumata külalised sisse tungivad.

Kaalu näiteks anduriga varustatud seinavalgustit, mille saad riputada sissepääsu või tagaukse lähedale. See lülitub sisse, kui liikumist tajutakse määratud vahemikus, ja lülitub määratud aja möödudes automaatselt uuesti välja. Saad valida ka videvikuanduriga variandi. See lamp süttib pimedas ja kustub uuesti, kui päike hakkab tõusma.


 

Terrace with lights in the ceiling and on the floor

krusia_domatorka (Instagram)


Soovitused aiavalgustite jaoks


Kas mõtled, milline valgusti sobib kõige paremini välitingimustesse? Teadliku valiku tegemiseks tuleb arvesse võtta mitmeid tegureid. Kui elad niiskes piirkonnas, veendu esmalt, et soetad pritsmekindla välivalgusti. Teiseks saad valida erinevate materjalide vahel. See võib olla valmistatud roostevabast terasest, kuid on ka teisi armsaid metallist või alumiiniumist lampe.

Lõpuks on sul valida, kas kasutad elektrit, akusid või päikeseenergiat. Neist viimased on muutumas üha populaarsemaks, kuna paigaldusnõuded puuduvad. Kuna need paigaldatakse tavaliselt maapinnale, saad neid kergesti liigutada, kui soovid rohkem valgust kusagil mujal.


 


Rooftop lounge with string lights

Rooftop lounge with string lights

huisjevankay (Instagram)

Aiavalgustite tüübid:


   Aia sammastuled on populaarne valik väliala valgustamiseks. Neid postvalgusteid müüakse nelja- või kuueliikmelistes komplektides, aga neid saab osta ka eraldi. Neil võib olla üks või mitu laternat sõltuvalt vajamineva valguse hulgast ja neil võib olla erinev kõrgus (100 cm – 230 cm).

   Murutuled aitavad sul rõhutada oma rohelise õue loomulikku ilu. Maatuled töötavad tavaliselt päikeseenergial, on veekindlad ja lülituvad automaatselt sisse hämaras ning kustuvad päeval. Maamajast inspireeritud välimuse saavutamiseks võid valida ka minitõrvikud või isegi päikeseenergial tulede keti.

   Õue valgusketid on lihtsalt võluvad. Neid saab riputada kõikjale, kuhu soovid: väikestele puudele, mööda teki piirdeid või katust. Mõned neist töötavad akudega, teised päikeseenergial ja neil on ka mitmesuguseid armsaid kujundeid.

   Kui otsid energiasäästlikku aia valgusallikat, soovitame kasutada päikeselampe. Lampe laetakse päeval, et need valgustaksid su aeda pimedas. Mõnede lampidega on komplektis ka lisaakud. Nende eelis on see, et need jäävad alati põlema isegi pilvistel päevadel.

 

Terrace with lights hanging above seating area

interiordesigndropout (Instagram)


Mida aiavalgustitega teha ja mida mitte teha


Mida teha:

 • Soovitame kasutada LED-valgustust. Need on vastupidavamad, keskkonnasõbralikumad ja ohutumad, sest toodavad vähem soojust.

 • Mugava õhustiku loomiseks vali sooja tooniga LEDid.

 • Soovitame sul valida vastupidav materjal, mida on töödeldud veekindlaks, kui soovid oma aiatulesid pikka aega nautida.

 • Materjali ja värvi valides veendu, et see sobib sinu aia maastikuga. Valged valgustid paistavad silma tumedamas keskkonnas, mustad sobivad paremini tööstuslikust sisustusest inspireeritud ruumi, samas kui metallist toonid sobivad ideaalselt peaaegu üleni rohelisse aeda.

 


Backyard seating area with lots of light sources

Bohemian patio with hanging lights and curtains

meidenpaleis (Instagram) & dom_na_kaszubach (Instagram)


Backyard terrace with decorative lights on the awning

Backyard pool area with fence and wall light fixtures

styled_by_ja (Instagram) & interior_by_nina (Instagram)Asjad, mida vältida:

 • Elektrilisi aiatulesid kasutades mata kindlasti kõik juhtmed, et neid kaitsta ja õnnetusi vältida. Lisaks soovitame nende paigaldamiseks palgata professionaalse elektriku.

 • Ole ettevaatlik, et mitte minna aiatuledega liiale. Soovitud miljöö ja funktsionaalsuse saavutamiseks paigalda vähem valgusteid kõige tõhusamatesse kohtadesse.

 • Valgusta oma aeda, ent ära suuna lampe otse maja peale. Kasuta oma loovust, et paigutada valgustusseadmed strateegiliselt eesmärgiga heita pehmeid varje ja luua hubane atmosfäär.

 

Terrace with a barbeque and string lights

havendeerns (Instagram)