outdoor furniture material guide

Kuidas valida parim materjal aiamööbli jaoks

Millised on aiamööbli ostmisel kõige olulisemad tegurid, mida silmas pidada? Stiil on koduse õhustiku loomiseks oluline, kuna see peegeldab sinu isikupära. Mugavus on samuti ülioluline, nagu ka iga mööblieseme vastupidavus. Aiamööbli materjal on omadus, mis seob kõik need tegurid kokku.

Kui soovid teada, mis on aiamööbli jaoks parim materjal, soovitame kaaluda erinevaid tegureid, sealhulgas ilma, puhastust ja hooldust ning taskukohasust. Mõtle parimale aiamööbli materjalile, mis on veekindel ja vastupidav, sõltuvalt sellest, kuhu selle paigutad, ja ilmastikutingimustele.

Kõik kauni väliruumi loomiseks vajalikud sisekujunduselemendid saab jagada kahte kategooriasse: mööbel ja aksessuaarid. Peamised mööbliesemed, mida vajad, on lauad, toolid (või mööblikomplektid), aiadiivanid või lamamistoolid ja tarvikud nagu vihmavarjud, padjad või  hoiustamisvõimalused.

 

Ilmastikukindel aiamööbel: juhend parima materjali leidmiseks

Ilmastikukindel aiamööbel säilitab aastateks oma välimuse ja vastupidavuse. Sul on vaja veekindlat terrassimööblit, kui elad näiteks niiskes piirkonnas, kus sajab palju vihma. Seda seetõttu, et niisked olud võivad põhjustada puitmööbli kõdunemist ja riknemist, mis on suur probleem, mis mitte ainult ei riku sinu lemmikut aiamööblit, vaid kujutab ka ohtu tervisele. Kui elad niiskes piirkonnas ja eelistad siiski puidust mööblit, võib töödeldud lehtpuidust terrassimööbel olla hea valik.

Sõltuvalt valitud aiamööbli materjalist võib niiskus põhjustada ka roostet ja korrosiooni ning mööbli kuju muutumist. Näiteks pulbervärvitud teras on niiskuskindel aiamööblimaterjal.

Kui sa pole kindel, millist aiamööblit soetada, sest elad kuumas kliimas, vali UV-kindel ja ilmastikukindel aiamööbel. Pikaajaline päikesega kokkupuude võib põhjustada mööbli pleekimist, pragunemist või haprust. Et seda vältida, on parim valik sünteetiline rotangist punutud mööbel, sest see on üks populaarsemaid kõiki ilmatingimusi taluvaid terrassimööbli variante.

Mõned mööblimaterjalid taluvad küll päikest, kuid on ülekuumenemisel ebamugavad (näiteks metallmööbel). Kui sa ei soovi puutuda kuuma metallmööblit suvekuumuses, võib töödeldud lehtpuidust terrassimööbel olla parem valik. Ärgem unustagem tuuliseid tingimusi; veendu, et sinu ilmastikukindel terrassimööbel on piisavalt raske, et vastu pidada ilmastikuoludele, jäädes samal ajal stabiilseks.

 

Milline aiamööbel on kõige vastupidavam?

Metall on kahtlemata kõige vastupidavam terrassimööbli materjal. Tänu oma tugevusele talub see enamikku ilmastikutingimusi ja seda saab kasutada uuenduslike mööblidisainide loomiseks. Metalli saab hõlpsasti kombineerida ka teiste materjalidega (nt puit või klaas), et luua voolujooneline välimus.

Puit on suurepärane valik vastupidava terrassimööbli jaoks. Sinu aiamööblil on erinevad hooldusnõuded sõltuvalt puiduliigist. Näiteks akaatsiapuit on populaarne valik, kuid see ei pea ilmale nii hästi vastu kui tiikpuust mööbel.

Plastist aiamööbel ei pruugi igale maitsele sobida, kuid vastab see küsimusele, milline aiamööbel kestab kõige kauem. Plast on ka väga paindlik disaini osas, sest seda saab vormida igasuguseks kujuks või suuruseks. Lisaks on sellel suur värvivalik. Vaatame lähemalt kõigi nende aiamööbli materjalide eeliseid ja puudusi.

 

Igihaljas vitstest ja rotangist terrassimööbel

Soovitame aiamööbliks valida sünteetilisest rotangist punutud aiamööbli, mis on uskumatult ilmastikukindel, kergesti puhastatav ja keskkonnasõbralik. Võrreldes naturaalsete vitste ja rotangiga on selle materjali sünteetilne vorm vastupidav erinevatele ilmastikutingimustele ning ühtlasi hõlpsalt hooldatav ja identne naturaalsetele variantidele. Ilmastikukindel rotangist/vitstest mööbel, mis on valmistatud sünteetilisest polüetüleenvaigust, näeb kaunis välja ja on ühtlasi väga praktiline. Näiteks võid seda tüüpi sünteetilist rotangmööblit hoida päikese  käes või niisketes tingimustes, kartmata selle kvaliteedi langust.

Ühtlasi on ilmastikukindel rotangpunutis tuhmumiskindel, lihtsalt puhastatav ja kerge, mis on ideaalne, kui elad vähema tuulega kohas. Ilmastikukindel rotangpunutis on parim aiadiivani või puhkenurgakomplekti materjal ning ühtlasi saab sellest valmistada kauneid aksessuaare nagu laternaid või korve tänu selle naturaalsele ilmele ja värvusele.

*Hooldus: puhasta oma rotangist aiamööblit regulaarselt tolmust, kasutades tolmuimeja harjaotsakut lõhedest tolmu eemaldamiseks ja tõmba see leebe õli baasil seebiga puhtaks.

wicker and rattan garden furniture

 

Stiilne puidust aiamööbel

Puidust terrassimööblit lihtsalt peab armastama. Ajatu ilu poolest hinnatud puidust aiamööbel on kõikjal populaarne. Puidust aiamööbel vajab teatud hoolt, kui soovid seda veel aastaid nautida. Ideaalne puit aiamööbli jaoks on selline, mis talub päikest ja vihma.

Okaspuud nagu mänd ja seedripuu on populaarsed, kuid neid tuleb regulaarselt immutada ja hooldada. Teisest küljest on lehtpuit parem valik näiteks õues kasutamiseks mõeldud lamamistoolide või mööblikomplektide jaoks. Tänu suurele loodusliku õli sisaldusele, mis muudab selle veekindlaks, on tiikpuu üks parimaid valikuid. Kui aiamööblit ei kasutata, soovitame kaitsta seda vihma või päikesekahjustuste eest, hoides seda siseruumides või kasutades aiamööbli katteid, hoolimata sellest, kui tugev puit on, et see näeks pikka aega välja nagu uus.

*Hooldus: puidust aiamööbli kaitsmiseks ilma eest pead lihtsalt regulaarselt kandma peale kerge õli- või vahakatte ja puhastama seda seebiveega.

wooder garden furniture

 

Kas metallist terrassimööbel on parim valik?

Metallist terrassimööbel on äärmiselt vastupidav ja seda saab kasutada aastaid. Mõned metallid sobivad aiamööbli jaoks paremini kui teised, olenevalt kliimast ja regulaarsest kasutusest. Näiteks pulbervärvitud roostevaba teras on UV-kiirgusele vastupidavam kui raud. Kui aga elad tuulises kohas ja soovid luua oma aeda hubase kohviku atmosfääri, võib kõige parem olla vastupidav rauast bistrookomplekt.

Metall on suurepärane valik vastupidavaks terrassimööbliks, kuid sellel on ka teatud puudused. Pead leidma oma aiamööbli jaoks ideaalset kaalu, et see ei oleks liiga raske (kui see on ehitatud näiteks sepistatud rauast). Selle vältimiseks võib kerge alumiinium olla parim materjal. Muud metallid, näiteks roostevaba teras, on korrosiooni- ja roostekindlad; see materjal võib olla vastus küsimusele, milline aiamööbel kestab kõige kauem.

*Hooldus: kui valid metallist välimööbli, peate seda ainult puhastama, pühkides seda regulaarselt vee ja leebe seebiga.

metal garden furniture

 

Plastist aiamööbel näeb aastaid välja nagu uus

Plastist terrassimööbel kogub populaarsust paljudel põhjustel. See aiamööbli materjal on enamasti valmistatud polüetüleenist (PE), mis on nii tugev kui ka kerge. Kuna seda materjali saab vormida paljudel erinevatel viisidel, saad seda kasutada paljudes erinevates aiastiilides modernsest boheemlaslikuni.

Plastist aiamööbel on vastupidav lagunemisele ja kuumusele, seega ei pea sa ohutuse tagamiseks eriti midagi tegema. Kui valid näiteks virnastatavad plasttoolid, võiksid neid hoiustada siseruumides, kui sa neid ei kasuta või kui ilm on tuuline.

*Hooldus: pühi aeg-ajalt kiirelt seebiveega üle, et säilitada plastist aiamööbli välimust pikaks ajaks.

plastic garden furniture